Budapest Intézet
minőség. hatás. integritás.
Hozzáad Print RSS LinkedIn Facebook YouTube
Magyarul English
  • Magunkról
  • Projektek
  • Események
  • Képzések
  • Hírek
  • Kapcsolat
  • 2025.04.09.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2025.03.20.

    A Budapest Intézet 2025 tavaszára és nyarára min. 4 hétre gyakornoki pozíciót hirdet.

  • gyakornoki állás - tavaszi időszak

    2025.02.19.

    A Budapest Intézet önkéntes gyakornokokat keres a tavaszi időszakra, négyhetes periódusokra

  • A Budapest Intézet elemzőt, junior elemzőt keres (2025)

    2024.12.14.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet minél hamarabb, de legkésőbb 2025. január 12-ig a vera.balogh@budapestinstitute.eu címen.

  • Gyakorlatias nyugdíjszámítások

    2024.07.10.

    Simonovits Andrásnak a honlapunkra most felkerült tanulmányából az érdeklődő többek közt megtudhatja, hogyan működik a járulékplafon és a degresszió, választ kap a már megállapított nyugdíjak indexálási titkaira. Kiderül, hogy miért jó a hazánkban immár került előrehozott csökkentett nyugdíj, és miért rossz a nálunk alkalmazott Nők40.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2024.04.16.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2023.09.19.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet minél hamarabb, de legkésőbb 2023 október 3-ig a vera.balogh@budapestinstitute.eu címen.

  • Hogyan lehet megszüntetni a hajléktalanságot Közép- és Kelet-Európában?

    2023.09.18.

    A World Habitat 2023. szeptember 18-án nyitórendezvényt szervezett, hogy bemutassa a " A hajléktalanság felszámolása Közép- és Kelet-Európában: a lakhatás-vezérelt rendszerre való áttérés" című tanulmány eredményeit. A Budapest Intézet és a Városkutatás együttműködésében készült elemzésben a régió hajléktalansági válságát vizsgáljuk.

  • Előítélet-csökkentő intervenciók alkalmazási lehetőségei magyarországi online platformokon.

    2023.07.05.

    Simonovits Borbála az IMISCOE éves konferenciáján számolt be online terepkísérlet-sorozatának legfrissebb eredményeiről, melyet 2020-2022 között két online platformon valósítottak meg.

    Az előadás címe: Reducing ethnic discrimination: Evidence from the new platform economy in Hungary

    A panel címe: Experimental research on drivers and moderators of discrimination 

  • Reszkető Petra nyílt levélben indokolja meg a Korrupcióellenes Munkacsoportból való kilépés okait

    2023.05.19.

    Az Integritás Hatóság az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzéséről szóló 2022. évi XXVII. törvény rendelkezései szerint létrehozta a Korrupcióellenes Munkacsoportot. Reszkető Petra, a Budapest Intézet munkatársa, nyílt levélben fogalmazza meg a Munkacsoportból való kilépés okait.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2023.04.05.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • Milyen feltételek szükségesek adat-vezérelt szakpolitikai elemzésekhez? Mit tanulhatnak a kutatók a szakpolitika csinálóktól?

    2023.04.03.

    A Budapest Intézet kutatója, Reszkető Petra Edina részt vesz a 2023. április 4-én Budapesten megrendezésre kerülő International Research Society for Public Management konferencia gyakorlat-orientált paneljén.

  • Diszkrimináció elméletek és diszkrimináció-ellenes szakpolitikák

    2023.03.20.

    A foglalkoztatási diszkrimináció kezelésére irányuló szakpolitikai intézkedések alkalmazhatósága nagymértékben függ a diszkriminatív gyakorlatok mögöttes motivációitól.

  • A Korrupcióellenes Munkacsoport több nem-kormányzati tagja nem szavazta meg a testület első korrupcióellenes jelentését

    2023.03.13.

    Az érintett civil szereplők, köztük Reszkető Petra Edina, indoklása és főbb észrevételei itt olvashatók.

  • Fiatal vállalkozók, vállalkozó fiatalok – melyek a hatásos szakpolitikai ösztönzők és hogy érdemes segíteni?

    2023.03.09.

    Az Európai Bizottság és az OECD útjára indítja a ’Youth Entrepreneurship Policy Academy’ kezdeményezést, melynek célja, a fiatalok önfoglalkoztatását és vállalkozóvá válását ösztönző szakpolitikai tapasztalatcsere és tanulási folyamat erősítése; a terület kormányzati és nem-kormányzati szereplői közötti jó gyakorlat-csere támogatása az EU és OECD országokban. 

  • EU fejlesztéspolitika és uniós támogatások – a jó orvosság, vagy a bajok (f)okozója?

    2023.02.10.

    Reszkető Petra Edina, a BI vezető kutatója vendégelőadást tartott a berlini Hertie School mesterszakos diákjainak az EU kohéziós politikáról és az EU fejlesztési források hazai hasznosulásának kihívásairól.

  • Az anyák munkába állásához nem csak bölcsődék – a gyermeknevelésben aktívan résztvevő apák is kellenek

    2022.12.29.

    Ha több a bölcsődei férőhely, mérhetően hamarabb mennek vissza dolgozni a kisgyermekes anyák, de más akadályok is nehezítik a munkába állást -  ezekről adott interjút Krekó Judit és Scharle Ágota a Qubit számára.

  • Reszkető Petra a Korrupcióellenes Munkacsoport alakuló ülése előtt nyílt levélben fogalmazta meg minimumfeltételeit

    2022.12.13.

    Az Integritás Hatóság az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzéséről szóló 2022. évi XXVII. törvény rendelkezései szerint létrehozta a Korrupcióellenes Munkacsoportot, melynek tagjává választotta a Budapest Intézet munkatársát, Reszkető Petrát, aki már jelentkezésekor feltételekhez kötötte tagságát.

  • A munkanélküliek alapkészségei nagyon hiányosak

    2022.12.08.

    Az álláskeresők közül minden hatodik nagyon alacsony, minden negyedik alacsony  készségszinttel rendelkezik, csak minden negyedik van jó szinten.

  • Reszkető Petra feltételekhez köti részvételét a korrupcióellenes munkacsoportban

    2022.12.05.

    Reszkető Petra, a BI kutatója, mint független szakértő, beadta jelentkezését az Integritás Hatóság Korrupcióellenes Munkacsoportjába, és bekerült a kiválasztott tíz civil tag közé.

  • Hogyan hatott a koronavírus-járvány a munkaerőpiacra? Megjelent a Munkaerőpiaci Tükör angol fordítása, a Hungarian Labour Market

    2022.11.29.

    Bár a koronavírus járvány által okozott sokk után a fő munkapiaci mutatók gyorsan helyreálltak, a válság számos területen tartós változásokat hozott. A járvány közvetlen és közvetett hatásait elemzi a Munkaerőpiaci Tükör 2020 kötet, amelynek angol fordítása (the Hungarian Labour Market 2020-the COVID-19 Pandemic) a napokban jelent meg, több munkatársunk közreműködésével. 

  • Az átláthatóság szerepe az önkormányzásban, a közösségi részvétel lehetőségei helyi szinten

    2022.11.10.

    Reszkető Petra Edina Pécsett beszélt a nyílt és részvételi költségvetés előnyeiről és kihívásairól

  • Meddig emelhető a minimálbér Magyarországon?

    2022.10.27.

    A minimálbér emelést a tőkeerős cégek „ki tudják gazdálkodni”, de úgy is dönthetnek, hogy gépekre cserélik a dráguló munkaerőt.

  • Hová tűnhetett több, mint 200 000 adó 1% felajánló?

    2022.10.20.

    Idén több, mint 200.000-rel kevesebb adózó jelölt meg civil szervezetet és ajánlotta fel az adójának 1%-át. Mi a jó stratégia a potenciális adományozók megszólítására?

  • Hogyan lehet segíteni a fiatalokat a vállalkozóvá válásban?

    2022.10.11.

    A fiatalok esetében különösen fontosak az összetett és személyre-szabott támogatások. A képzettség és a tapasztalat hiányából adódó hátrányokat enyhíthetik a képzések, azonban ezeket szükséges kiegészíteni figyelmes mentorálással és a puha készségek fejlesztésével.

  • Hogyan lehet esélyt teremteni önfoglalkoztatásra és a vállalkozóvá válásra a hátrányos helyzetű csoportok körében is?

    2022.09.28.

    Az önfoglalkoztatást és vállalkozó válást eredményesen ösztönző szakpolitikák kulcsa, hogy mindenki számára esélyt adjon saját ötleteinek megvalósítására - legyen az akár hátrányokkal induló fiatal, vagy kisgyermekes édesanya, vagy roma. Az ösztönzőket pedig úgy kell kialakítani, hogy azok igazodjanak az egyéni igényekhez és túlmutassanak a pénzügyi támogatásokon.

  • A részvételi költségvetés diszkrét bája – lehetőségek és kockázatok

    2022.09.27.

    A részvételi költségvetés nagyban hozzájárulhat a demokratikus legitimáció erősítéséhez, azonban bevezetési során számos kihívás felmerülhet.

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2022.09.05.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet minél hamarabb, de legkésőbb szeptember 20-ig a vera.balogh@budapestinstitute.eu címen.

  • Milyen tapasztalatokat gyűjthetünk az európai minimum-jövedelmi rendszerek vizsgálatán keresztül?

    2022.09.03.

    Milyen okok játszanak közre Európa-szerte, hogy a minimum-jövedelemre jogosultak nem veszik igénybe a juttatást? Azok szempontjából pedig, akik igénybe veszik, vajon releváns-e, hogy egy egységes segélyezési rendszer keretén belül jutnak-e hozzá vagy sem?

  • Hogyan javíthatóak az EU-s források elosztásának közérdekű adatai?

    2022.08.04.

    A Budapest Intézet a Magyar Helsinki Bizottság vendégblogján megjelent posztjában mutatja be annak az értékelésnek az eredményeit, amelyben az EU-s források önkormányzati felhasználásáról elérhető adatok közzétételének megfelelőségét elemezte.

  • A kisgyermekes anyák igényeire szabott eszközökkel javítható az Ifjúsági Garancia Program hatékonysága

    2022.06.13.

    Az inaktív fiatalok között sok a kisgyermekes anya, akik talán még nem tudnak azonnal munkába állni, de a rájuk szabott munkaerő-piaci programok (és a minőségi szolgáltatást nyújtó bölcsődékhez való hozzáférés) hosszú távon javíthatják későbbi munkapiaci esélyeiket.

  • Javíthatja-e a helyi szereplőkkel való szorosabb együttműködés az inaktív fiatalok elérését?

    2022.06.03.

    A foglalkoztatási tanácsadók és helyi szakértők számára szervezett műhelynapok növelhetik a motivációt és hasznos ötleteket adhatnak az inaktív fiatalok eléréséhez.

  • Hogyan csökkenthetőek a vállalkozások adóadminisztrációs terhei?

    2022.05.31.

    Jelentős pénzt és időt takarítanának meg a kis- és középvállalkozások az adóadminisztrációs kötelezettségeik, különösen a foglalkoztatói adatszolgáltatás egyszerűbbé válásával. 

  • A fiatalokat célzó munkaerő-piaci politikák hatékonysága Kelet-Közép-Európában

    2022.05.16.

    A közép- és kelet-európai országok hasonló aktív munkaerő-piaci eszközöket alkalmaznak a fiatalok munkanélküliségének csökkentése érdekében, és hasonló problémákkal küzdenek az eszközök hatékonyságának javításában.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2022.05.03.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

     

  • Komoly sajtóvisszhangot kapott a magyar adórendszer újraelosztási hatását vizsgáló tanulmányunk

    2022.03.11.

    Magyarországon sem adójóváírás, sem nulla kulcs nincs az egykulcsos szja-rendszerben, ami az alacsony jövedelműek adóterhét csökkentené. Ezen a családi adókedvezmény sem változtat érdemben, mert az elsősorban a gazdag sokgyerekeseknek kedvez.

  • “Hack the City” – költségvetési vizualizációs hackathon a Városházán

    2022.02.28.

    A fővárosi költségvetés szélesebb körben való megismertetése is hozzájárulhat az állampolgárok közéleti aktivitásának erősítéséhez. De hogyan jeleníthető meg közérthetően, hogy mit, hogyan és mennyiért működtet adónkból az állam és az önkormányzat? 

  • Az állami foglalkoztatási szolgálatok innovatív gyakorlatai a tartós munkanélküliek munkaerő-piaci beillesztése érdekében

    2022.02.09.

    Az EU Tanácsának ajánlásával összhangban, a foglalkoztatási szolgálatok Európa-szerte a hátrányos helyzetű álláskeresők munkapiaci (re)integrációját tartják egyik legfőbb feladatuknak. De melyik tagállamban milyen módon teszik is ezt?

  • Hogyan hat a magyar adórendszer a jövedelmi egyenlőtlenségekre?

    2022.02.03.

    Kik a hatályos magyar adórendszer nyertesei és vesztesei? Mennyit adózunk szlovák és osztrák szomszédainkhoz képest? Milyen előnyei és hátrányai vannak az egykulcsos adózási rendszereknek? 

  • Miért jó mindenkinek, ha az önkormányzatok szociális lakásügynökségeket működtetnek?

    2021.12.03.

    Nemcsak a kiadatlan lakások tulajdonosai és a piaci árakat megfizetni nem tudó bérlők járnak így jól. Az önkormányzatoknak is költséghatékony megoldás lakhatási támogatásaik kiegészítésére.

  • Milyen irányba tartanak Európában az esélyteremtő vállalkozói politikák a koronavírus-járványt követően?

    2021.12.02.

    A pandémia okozta gazdasági válság tovább rontotta az eleve hátrányos helyzetűek munkapiaci esélyeit. Még fontosabbá vált azoknak az esélyteremtő programoknak az értékelése, melyek az ő vállalkozóvá/önfoglalkoztatottá válásukat segítik. 

  • Milyen tanulságai vannak a Fejér megyei foglalkoztatásfejlesztésnek?

    2021.11.28.

    Milyen stratégiák mentén folyik a Fejér megyei foglalkoztatásbővítés, azon belül is a fiatalok munkapiaci beillesztése? Hamarabb találtak-e munkát a COVID-19 miatti lezárások idején az itteni fiatalok az ország más megyéiben élőkhöz képest?

  • 2021.11.27.

     

     

     

     

     

     

  • Körkép a nem tanuló, nem dolgozó fiatalok itthoni helyzetéről

    2021.11.22.

    Magyarországon igen magas az inaktív fiatalok aránya, és az ő esélyeiket a munkapiaci beilleszkedésre a koronavírus-járvány csak tovább rontotta. Milyen intézkedések és programok segítik kifejezetten ezt a csoportot, és vajon eredményesek-e?

  • Hogyan ösztönözhető a fiatalok foglalkoztatása?

    2021.11.08.

    A fiatal álláskeresőket célzó programok értékeléséről és az ifjúsági foglalkoztatásbővítés egyéb lehetőségeiről is szó volt a 2021. évi sziráki konferencián.

  • A Budapest Intézet kiáll a META COVID Trade-off Munkacsoport mellett

    2021.10.28.

    A Budapest Intézet kiáll a - Váradi Balázs kollégánk részvételével működő - META COVID Trade-off Munkacsoport mellett, akik mind a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) XV. konferenciáján elhangzott előadásukban, mind pedig az ezt követő reakciókra válaszoló közleményükben arra igyekeznek felhívni  a figyelmet, hogy az egészségügy minden területén be kell hozni a járvány okozta lemaradásokat, és célzott intézkedéseket kell tenni a fel nem fedezett daganatos betegek megtalálása és mielőbbi ellátása érdekében. 

  • Milyen innovatív megoldásokkal tudná jobban elérni a fiatalokat a foglalkoztatási szolgálat?

    2021.10.26.

     A helyi civilekkel való együttműködés nemcsak abban segít, hogy elérjék a hátrányos helyzetű fiatalokat: mentorálással vagy a munkáltatók érzékenyítésével is támogathatják a fiatalok munkába állását.

  • 2021.10.25.

  • A fiatalok foglalkoztatása is hangsúlyos helyet kap a “Munkagazdasági kutatások 2021” sziráki konferencián

    2021.10.18.

    Mik a 90 napos munkatapasztalat-szerzési program hatásvizsgálatának tapasztalatai? A pandémia okozta válság hogyan rontja a hátrányos helyzetű fiatalok munkapiaci esélyeit? Ezekről is szó lesz a konferencia új szekciójának előadásaiban.

  • Van miben fejlődniük a térség oktatási rendszereinek a jövőbeni változások sikeres kezeléséhez

    2021.09.30.

    Hogyan hatnak a globális kihívások a közép-kelet-európai országok oktatási rendszereire? Milyen szakpolitikai lépésekkel tudnának ezekre felkészülni?

  • Milyen hatása lehet a 90 napos munkaszerzési-tapasztalatnak a résztvevők későbbi munkahelyi kilátásaira?

    2021.09.07.

    Hogyan hat e rövid bértámogatási program a kedvezményezettek további foglalkoztatási esélyeire és béreire? A Youth Employment PartnerSHIP projekt eredményeit a SEAM 2021 konferencián ismertettük.

  • Hova vezet a rokkantsági ellátások megvonása?

    2021.09.02.

    Az empirikus kutatások igazolják, hogy a  túlzottan engedékeny rokkantsági rendszer növeli az ellátás igénybevételét és csökkenti az ellátásba lépők munkakínálatát. De milyen hatása van az ellátások hirtelen csökkentésének vagy megvonásának az érintettek újrafoglalkoztatására?

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2021.08.03.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet minél hamarabb, de legkésőbb szeptember 6-ig a vera.balogh@budapestinstitute.eu címen.

  • Milyen tanulságai lehetnek a fiatalokat célzó munkaerőpiaci programok hatásvizsgálatának?

    2021.06.25.

    Krekó Judit két nemzetközi konferencián beszélt  a fiatalokat segítő munkaerőpiaci programok értékelésének tanulságairól. 

  • A Budapest Intézet visszautasítja a függetlenségét és szakmaiságát megkérdőjelező támadást

    2021.06.21.

    A Magyar Nemzet online június 16-án változtatás nélkül közzétette a “Tűzfalcsoport” blog június 8-i írását, amely kétségbe vonja a Budapest Intézet függetlenségét és szakmaiságát.

  • A megerősített Ifjúsági Garancia Programmal az állami foglalkoztatási szolgálatokra is új feladatok hárulnak

    2021.06.04.

    Miként vonhatók be a megerősített Ifjúsági Garancia (IG) Programba a kiszolgáltatott helyzetben lévő fiatalok? Elérésüket, készségeik fejlesztését és mentális állapotukat segíthetik-e a foglalkoztatási szolgálatok iskolákkal, szociális szolgáltatókkal és más helyi civil szervezetekkel kiépített szorosabb együttműködése?

  • „A diverzitás a Te ügyed is!” – Egy workshop a befogadó munkahelyekért és az inkluzív vállalati kultúra megteremtéséért

    2021.05.28.

    Egy befogadó munkahelyen nem csak a légkör, hanem a termelékenység és versenyképesség is jobb lehet. A megváltozott munkaképességű emberek munkapiaci helyzetét nehezítő tényezők leküzdésével mindenki jól járna.

  • Miért költséghatékony a munkaügyi központok szorosabb együttműködése a szociális ellátókkal?

    2021.02.23.

    Míg jelenleg a feltételes minimumjövedelem kedvezményezettjeinek csupán 5-10 százaléka talál érdemi munkát egy év alatt, ennek az aránynak a növelésére három költséghatékony módszer is létezik.

  • Az anyagi ösztönzés segít, de nem elegendő! – interjú Krekó Judittal a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásáról

    2021.02.15.

    Anyagilag ugyan megérné, a munkáltatók mégis félnek a megváltozott munkaképességű dolgozók felé nyitni. Pedig évente közel másfél millió forintba is kerülhet egy cégnek a kötelező foglalkoztatási kvótából hiányzó dolgozó.

  • Mi győzheti meg a munkáltatót, hogy érdemes az iskolázatlan roma fiatalok felé nyitnia?

    2021.02.01.

    Megfelelő felkészítés és támogatás nélkül, a munkáltatók félnek a hátrányos helyzetű roma fiatalok felé nyitni. A Hopes for Low projekt egy olyan módszert dolgozott ki, ahol a személyre szabott mentorálást egy munkáltatóknak nyújtott támogatás egészíti ki, ezzel is segítve az iskolázatlan roma fiatalok álláskeresését és állásuk megtartását.

  • A Budapest Intézet nem kéri az IPA kedvezményt

    2021.01.29.

    A koronavírus-járvány következményei eltérően érintik a különböző ágazatok vállalatait. Intézetünk 2020-ban jó üzleti évet zárt, nem okozott jelentős anyagi veszteséget a járvány. Ezért a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a BI nem kérelmezi a helyi iparűzési adó részleges elengedését, és erre buzdítják a hasonló helyzetben lévő többi céget is. Úgy gondoljuk, hogy erre a pénzre most nagyobb szükség van az önkormányzatoknál, akár a szokásos feladataikra, akár a járvány kezelésére fordítják azt. 

    Mit tehetsz te? – Védjük meg Budapestet!

     

  • A koronavírus-járvány még égetőbbé teszi, hogy az állami foglalkoztatási szolgálatok hatékony átképzést nyújtsanak

    2021.01.28.

    A koronavírus-járvány felgyorsíthatja az automatizálás térnyerését, ez pedig bizonyos veszélyeztetett munkakörök még korábbi megszűnését, vagy átalakulását eredményezheti. Milyen innovatív átképzési megoldásokat alkalmazhatnak az állami foglalkoztatási szolgálatok ebben a helyzetben a munkanélküliség megelőzése érdekében?

  • Járványkezelésben is tanulhatnának egymástól a V4 országok – online kerekasztal-beszélgetés

    2021.01.21.

    A visegrádi országokban sok szempontból hasonló volt a járvány gazdasági hatása, a szakpolitikai válaszokban viszont már voltak érdekes különbségek, melyek a magyar döntéshozók számára is tanulságosak lehetnek. A válság mind a négy országban lehetőségeket is teremtett, és megkerülhetetlenné tette bizonyos régóta halogatott reformok bevezetését.  

  • Hogy nyithatnak a cégek a fiatal roma munkavállalók felé? – interjú Scharle Ágotával a HR Portálon

    2020.12.17.

    A pályakezdők körében 10-15% a romák aránya, de a toborzás mai formái még az iskolázottabb romák számára is megnehezíthetik a jelentkezést. Ez egyszerre probléma és lehetőség, amivel minden HR szakembernek érdemes foglalkoznia.

  • Hogyan segíthet az állam a járvány miatt állásukat elvesztőknek? - 444 podcast Scharle Ágotával

    2020.12.02.

    Az állásukat elvesztők és a pályakezdő fiatalok sikeres elhelyezkedése is nagyban függ attól, hogy az állam milyen képzési lehetőségeket tud biztosítani a válsághelyzetben.

  • Hogyan tud Európa versenybe szállni az USA-val és más országokkal a legjobb szakértőkért?

    2020.12.01.

    Az EU más OECD-országokhoz viszonyítva le van maradva a magasan képzett munkaerő bevonzásában, de a közös intézkedések erősítése és a munkaügyi szolgálatok aktívabb szerepvállalása sokat javíthat a helyzeten.

  • Roma fiatalok toborzása: nehéz, de nem lehetetlen!

    2020.11.20.

    A nem roma férfiaknak majdnem 80 százaléka, míg a roma férfiaknak csak alig több mint fele dolgozik, a roma nők esetében pedig még nagyobb ez a különbség. Ezt csak részben magyarázza, hogy a romák iskolázottsága alacsonyabb, a többségi társadalom felelőssége is, hogy milyen esélyeket ad a tanulásra és a munkavállalásra. 

  • Hogyan segítsük a roma fiatalok munkába állását? – webinár egy jól működő mentorprogram tanulságairól

    2020.11.10.

    A roma fiatalok mind az oktatás terén, mind a munkaerőpiacon komoly hátrányokkal indulnak. A 15-24 éves korosztályban a nem dolgozó, nem tanuló fiatalok aránya a teljes népességben 11%, míg a romák között 38%.

    A Bagázs Közhasznú Egyesülettel szervezett webinárunk (a felvétel itt érhető el) a telepen élő roma fiatalokat segítő program módszerét és tanulságait foglalja össze, elsősorban a témára nyitott civil szervezetek részére. 

  • A 2020. évi jogállamisági jelentés a magyarországi önkormányzatok közzétételi hiányosságaira is kitér

    2020.10.09.

    A Budapest Intézet (BI) és a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) közös elemzésére is hivatkozik az Európai Bizottság nemrégiben közzétett 2020. évi jogállamisági jelentésének Magyarországra vonatkozó országfejezete. A hazai médiapluralizmus meglétének körülményeit vizsgálva, a jelentés kiemeli, hogy az információkhoz való nyilvános hozzáférés hazánkban továbbra is akadályokba ütközik.

  • 2020.09.25.

  • Beindítja-e a munkakereső fiatalok karrierjét a 90 napos bértámogatási program?

    2020.09.25.

    Két neves munkaügyi konferencián is szó esett a Budapest Intézet „Youth Employment PartnerSHIP” nemzetközi projekt keretében folytatott kutatásáról.

  • A járvány különösen nehéz helyzetbe hozta a fiatalokat

    2020.07.01.

    Magyarországon 43 százalékkal nőtt a fiatal álláskeresők száma idén májusra a 2019-es adatokhoz képest, ráadásul ez hosszan tartó hatást gyakorolhat a fiatalok karrierjére.

  • Egy átlagos magyar vállalkozást terhelő adóadminisztrációs feladatok messze meghaladják az európai átlagot

    2020.05.15.

    Az ÁFA, jövedelmi és foglalkoztatási adók adminisztrációjának egyszerűsítése komoly megtakarításokkal járna – derül ki a Budapest Intézet új kutatásából, melyet az Ernst & Young Magyarországgal közösen végzett, a Pénzügyminisztérium új adópolitikai reformjait előkészítendő. 

  • Járványügyi ajánlások az idősek szociális ellátásában dolgozóknak

    2020.05.14.

    Az önkormányzatokra jelenleg sok feladat hárul az idős vagy veszélyeztetett lakosok ellátásában. A BI munkatársai által összeállított járványügyi útmutató nekik ad praktikus ajánlásokat, hogy új vagy megnövekedett feladataikat biztonságosan tudják ellátni.

  • Miért lenne különösen fontos most a munkanélkülivé válókat támogatni?

    2020.04.24.

    Az osztrák munkanélküli ellátás minimális időtartama is hosszabb, mint a magyar maximuma. A német kormány épp arról döntött, hogy átmenetileg az eddigi 12 hónap helyett 15 hónapig jár. Miért annyira fontos ez a lépés, és mire lenne szükség Magyarországon?

  • Egyre nagyobb arányban kapnak érdemi segítséget a fiatal munkanélküliek, de az alacsony képzettségűeknek rosszabbak az esélyeik

    2020.03.30.

    Az Ifjúsági Garancia Program bevezetése óta egyre kisebb arányban kerülnek közfoglalkoztatásba, és egyre nagyobb arányban kapnak bértámogatást vagy egyéb támogatást a munkaügyi hivatalokban regisztráló fiatalok. Az alacsony képzettségű fiatalok azonban kisebb eséllyel kerülnek a programba.

  • Eddig az elhelyezkedést kilátástalannak érző fiatalok is viszonylag gyorsan találtak állást

    2020.02.26.

    Az elmúlt évek munkaerőhiányos környezetében a fiatal álláskeresők nagy része egy-két negyedév alatt el tudott helyezkedni, amennyiben nem akadályozta betegség vagy családi ok a munkába állásban.

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2020.02.03.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet a judit.lederer_at_budapestinstitute.eu címen, február 24-ig.

  • Mire készít fel az iskola és hogyan találnak munkát a fiatalok? Megjelent a Munkaerőpiaci Tükör új kötete

    2020.01.24.

    Az iskolából egyre több fiatal kerül ki gyenge vagy hiányos készségekkel, ami sérülékennyé teszi a pályakezdő korosztályokat, mondta Scharle Ágota 2020. január 24-én, a Munkaerőpiaci Tükör 2018 kötetének bemutatóján, amelyet a KRTK KTI szervezett.

  • Lehet még munkaerő-tartalék a hátrányosabb helyzetű régiókban

    2019.12.09.

    Északkelet-Magyarországon a legmagasabb a se nem dolgozó, se nem tanuló fiatalok száma, ráadásul ők nagyobb arányban is szeretnének dolgozni, mint a többi régió hasonló fiataljai.

  • “Mind the gap!” regionális konferencia és workshop Budapesten

    2019.10.30.

    2019. október 30-án került sor a “Mind the gap!” projekt regionális konferencia-workshopjára Budapesten. 

  • Milyen feltételek mellett erősítik a szabadságjogok és a demokratikus kormányzás gazdasági növekedést?

    2019.09.13.

    Széles körben elterjedt nézet, hogy az erősebb demokratikus intézmények és szabadságjogok jót tesznek a gazdasági teljesítménynek is. Ebből következne, hogy vállalatoknak is érdemes a jogbiztonságot és demokráciát építő szervezeteket és szereplőket támogatnia, ezekbe befektetnie. A fenti összefüggés azonban nem ilyen egyszerű.

  • A nem dolgozó fiatalok nagy részének családi okokból nincs állása

    2019.09.06.

    Az állástalan és nem is tanuló fiatalok nagy része családi vagy egészségügyi okokból nem is tudna dolgozni.

  • Mit tehetnek az önkormányzatok az idősekért?

    2019.09.03.

    Számos formában javíthatják az idősek helyzetét és életminőségét az önkormányzatok, ehhez nyújtunk segítséget a szükségletek köré rendezett jó gyakorlatok bemutatásával.

  • Mibe kerülne az szociális alapszolgáltatások bővítése?

    2019.06.13.

    Mennyibe kerülne az szociális alapszolgáltatások bővítése és a családtagjukat otthon ápolók közül hányan tudnának visszatérni a munkapiacra?

  • “Youth Employment PartnerSHIP” meeting és workshop Budapesten

    2019.05.24.

    A Youth Employment PartnerSHIP nemzetközi projekt második találkozója és workshopja 2019. május 23-24. között került megrendezésre Budapesten. 

  • Hogyan javíthatnák az önkormányzati vállalatok az átláthatóságukat?

    2019.04.18.

    Mind az önkormányzatok, mind az önkormányzati tulajdonban lévő vállalatok esetében nagy különbségek figyelhetők meg az egyes honlapok információ-gazdagságában. Ahol az önkormányzat jobban figyel az információk megosztására, ott a helyi cégekről is többet tudhat meg az állampolgár.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2019.03.18.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • Ha közelebb a szakrendelő, kisebb a kórházba kerülés esélye

    2019.03.18.

    Új járóbeteg szakrendelők nyitása növeli a rendeléseket igénybe vevők számát, ugyanakkor jelentősen csökkenti a hospitalizációt, főként a magas vérnyomással és cukorbetegséggel összefüggő betegségek esetén. 

  • Stábot keresünk rövidfilm elkészítésére

    2019.02.11.

    Mini stábot (max. 2 fő), esetleg egy operatőrt keresünk, akik vállalják, hogy végigkövetik a telepen élő mentoráltak álláskeresésének, elhelyezkedésének történetét 2019. március és szeptember között, és erről több, néhány perces kisfilmet készítenek.

  • Jó válasz lehet-e az alapjövedelem az automatizáció kihívásaira?

    2019.02.07.

    Az automatizáció alapjaiban rendezheti át a munkaerőpiacot, ezáltal számos új foglalkoztatáspolitikai és szociális problémát vetve fel. Kérdés, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem megoldást jelenthet-e ezekre.

  • Rehabilitációs szolgáltatások: egy működő alternatíva a védett foglalkoztatás helyett

    2018.12.05.

    A személyre szabott munkapiaci szolgáltatások növelhetik a munkába állás esélyét – derül ki a Budapest Intézet szakértőinek nemrég megjelent kutatásából, ami egy 2009 és 2013 között megvalósított magyar programot vizsgál.

  • Jó minőségű IT rendszerekkel lehet fejleszteni a munkaügyi és szociális szolgálatok koordinációját

    2018.11.06.

    A munkaügyi és szociális szolgáltatásokat jobban kell koordinálni ahhoz, hogy segíthessék az álláskeresőket a gyorsan változó munkaerőpiacon.

  • A Budapest Intézet szolidáris az MTA-val

    2018.09.13.

    A Budapest Intézet kifejezi szolidaritását a Magyar Tudományos Akadémia Intézeteiben, és különösen a Közgazdaságtudományi Intézetben dolgozó kollégákkal: volt és jelenlegi munkatársainkkal, volt diákjainkkal és tanárainkkal. 

  • Hogyan dolgozhatunk adminisztratív adatokkal?

    2018.04.27.

    Bár a Visegrádi államok jellemzően nagy mennyiségű adatot gyűjtenek, ezeket ritkán használják fel a szakpolitikai tervezés és értékelés során. Ennek okáról és a megoldási lehetőségekről beszélt április 27-én Scharle Ágota, a Budapest Intézet vezető kutatója Prágában.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2018.04.05.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • Munkapiaci és a szociális szolgáltatások integrálásának tényezői és akadályai

    2018.03.06.

    Az integrált szolgáltatásnyújtás minden uniós tagállam számára kihívást jelent. A BI kutatói egy olyan projekt eredményeit fogják bemutatni 2018. március 8-án Brüsszelben, amely a reformok tényezőinek és akadályainak feltárását célozta meg.

  • Fejlődésben – még lehet javítani a szegedi önkormányzati vállalatok átláthatóságán

    2017.12.14.

    Reszkető Petra, a Budapest Intézet kutatója ismertette kutatási eredményinket a szegedi önkormányzati vállalatok átláthatóságáról november 18-án egy Buenos Airesben rendezett, nyílt kormányzatról szóló konferencián (Academic Conference on Open Government).

  • Honnan jön a pénz és hova megy? – adatmegjelenítés és a költségvetési kiadások átláthatósága

    2017.11.13.

    Az adatok vizualizációja lehetővé teszi a költségvetés kiadásainak monitorozását, növelheti a helyi önkormányzatok hatékonyságát, valamint ösztönözheti az állampolgárokat a nyilvános döntéshozatali folyamatokban való részvételre.

  • Junior munkatársat keresünk részidős vagy teljes állásra

    2017.11.11.

    Jelentkezési határidő: 2017. december 4.

Tények és Javaslatok

A hajléktalanság felszámolása: Szakpolitikai összefoglaló - Magyar

Gyorsjelentés a romákkal szembeni diszkriminációról a közoktatásban

Tények és javaslatok az EU források elosztásáról szóló adatok közzétételéről

Fiatalok foglalkoztatását célzó programok hatásvizsgálatainak tanulságai - lengyel, magyar, olasz és spanyol példák alapján

Az adminisztratív adatok a tényeken alapuló szakpolitika szolgálatában: kelet- és közép-európai körkép

Tények és javaslatok a foglalkoztatási rehabilitációról

Tények és javaslatok az iskolai egyenlőségről

Publikációk

Gyakorlatias nyugdíjszámítások

A validáció gazdasági jelentősége Magyarországon, 2023: Gazdaságossági számítás

Milyen iskolába járnak a középosztálybeli gyerekek?

Mennyibe kerülne a NOKS megbecsülése?

Módszertani útmutató fiatalokat célzó foglalkoztatási programok értékeléséhez

A magyar adórendszer újraelosztási hatásai

Útmutató szociális lakásügynökség létrehozásához önkormányzatok számára

Minden publikáció

Kiemelt projektek

Youth Employment PartnerSHIP 

Youth Employment PartnerSHIP - ResearchGate

A mi pénzünk!

Támogatott projektek

Tanulószoba

Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet Kft.
1074 Budapest, Dohány u. 84. II. em. 16.
Adószám: HU14525991, Cégjegyzékszám: 01-09-907844
Telefon: +36 1 321 0235
Fax: +36 1 321 0235
E-mail: info [at] budapestinstitute.eu
Webmester
2012 Minden jog fenntartva © Budapest Intézet